İYİ BİR AYDINLATMA CİHAZI

İyi Bir Aydınlatma Aygıtının Özellikleri
Aygıtların sahip olduğu elektriksel ve mekanik nitelikler ürün kalitesi beraberinde,verimlilik,kullanım kolaylığı,montaj kolaylığı,çevre ve insan sağlığına duyarlılık gibi önemli birçok konuda belirleyici etken olmaktadır.
Elektriksel güvenliği tam olmayan ve gerekli kalite standartlarında belirtilen gereklilikleri karşılayamayan bir ürün çevre ve insan sağlığına ciddi zararlar verebilmektedir.
Uluslararası kalite standartlarına uygun,montajı ve kullanımı rahat,elektriksel ve mekanik gereklilikleri tam olarak karşılayabilen nitelikli bir aygıtta olması gerekli belli başlı özellikler şunlardır:
1-Pas ve Korozyona Karşı Dayanıklılık:Bina içinde veya bina dışında yüksek nemli ortamlarda kullanılan aygıtların korozyona karşı yeterince dayanıklı malzemelerden imal edilmiş olmasına dikkat edilmeli;kullanılan boya özelliğinin kullanılan ortam koşullarına uygun olup olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır.
2-Balastlar ve Enerji Verimliliği:Avrupa Birliği Ulusal komponenent üreticileri birliği komitesi C.E.L.M.A,yaptığı araştırmalarda en büyük enerji kaybının balastlar üzerinde olduğunu tespit etmiştir.Enerji kaybını azaltmak üzere oluşturulan EEI sınıflandırmasına göre B1 ve B2 sınıfı manyetik balastlar düşük kayıplı balastlardır.
3-Toprak Sürekliliği ve Yalıtım:Ürünlerde kullanılan komponentler(duy,kablo,klemens v.s) IEC EN60598-1 standartlarına uygun olarak seçilmeli ve toprak sürekliliği sağlanmalıdır.
4-Koruma Dereceleri:(IP Değerleri) : Aydınlatma aygıtı seçerken kullanılacak ortamın şartlarına uygun olan IP değerleri seçilmelidir.Özellikle dış ortamda kullanılacak aygıtlarda suya karşı uygun IP değeri seçilmelidir.IP değerlerini görmek için tıklayınız.
5-Reflektör ve Işık Verimi: Aygıtta kullanılan reflektör lambanın ışığını ortama yansıttğından reflektörün kalitesi alınan ışık verimini doğrudan etkilemektedir.Reflektör kullanılmadığında aygıt ışığın sadece %10-15’ini yansıtırken,kalite kriterlerine uygun bir reflektör ile bu oran %80-85′ lere çıkabilmektedir.